SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Vloženo dne 16.10.2013: Dobrý den existuje takový zákon, že když zaměstnaný člověk nemá finanční prostředky k řádnému plnění vyživovací povinnosti?? tím dospěl vyšetřování k závěru, že se povinná nedopustila přečinu trestu?   Děkuji

 

 

ODPOVĚĎ:

Přiznám se, že si nejsem zcela jist, kam Váš dotaz směřuje. Při odpovědi se proto vydám směrem, který považuji za nejpravděpodobnější.

Váš dotaz zřejmě směřuje k tomu, zda může být zaměstnaný člověk shledán vinným trestným činem zanedbání povinné výživy podle § 196 trestního zákoníku, resp. zda se může své vinny zprostit poukazem na to, že nemá dostatečné finanční prostředky.

Skutkovou podstatu trestného činu zanedbání povinné výživy podle § 196 odst. 1 trestního zákoníku naplní ten, který neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce.

Trestní odpovědnost je koncipována jako odpovědnost za zavinění, tzn. aby mohl být pachatel odpovědný za trestný čin, je třeba, aby se dopustil zaviněného jednání, a to buď úmyslného, nebo alespoň nedbalostního, které rovněž v případě výše uvedeného trestného činu postačuje.

Právě s otázkou zavinění souvisí i otázka možnosti či nemožnosti plnit vyživovací povinnost s ohledem na finanční situaci povinné osoby. Tyto okolnosti musí soud (či jiné orgány činné v trestním řízení) v každém případě zkoumat a zohlednit.

K otázce odpovědnosti povinné osoby za trestný čin zanedbání povinné výživy, pokud ta pobírá pouze sociální dávky, bylo mimo jiné přijato i stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství. Podle něj pokud jsou jediným zdrojem příjmů povinné osoby sociální dávky samotné zjištění, že povinná osoba z tohoto důvodu neplatila v rozhodné době výživné, nestačí pro závěr, že nebyly naplněny znaky skutkové podstaty trestného činu zanedbání povinné výživy.

S ohledem na shora uvedené se domnívám, že pokud ani osoba pobírající pouze sociální dávky není bez dalšího „vyviněna“ z TČ zanedbání povinné výživy, o to obtížnější to bude nepochybně pro zaměstnanou osobu mající pravidelné příjmy.

 

ODPOVĚĎ VYPRACOVAL: Mgr. Ing. Pavel Toufar                       www.AKTOUFAR.cz

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •