SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Kategorie: Výchova dítěte

     Dobrý den, je možné v nesezdaném partnerství v případě dvou vlastních dětí aby jedno neslo příjmení po matce a druhé po otci? Případně je alespoň možné opět v případě bez uzavření manželství, aby děti nesly příjmení obou  rodičů?

 

 ODPOVĚĎ:

     Otázku jmen a příjmení obecně upravuje zákon o matrikách  a jménu a příjmení.  Pokud nejste sezdáni, tak to, aby děti nesly současně příjmení obou rodičů, není možné.   To by bylo možné v případě, že byste uzavřeli manželství a při uzavírání manželství byste prohlásili, že spolu se společným příjmením budete užívat a na druhém místě uvádět svoje příjmení původní. Příklad: manželka přijme příjmení manžela Nováka, za svobodna se jmenovala Vopršálková, tedy dle tohoto prohlášení bude užívat příjmení Nováková-Vopršálková.  V takovém případě by bylo možné, aby společné děti měly toto příjmení Nováková – Vopršálková. U nesezdaných párů takto nelze příjmení dětí určit.

     Nikde není stanoveno, že  děti nesezdaných párů musí mít stejné příjmení. Doporučuji Vám však trošku myslet i na budoucnost. V případě, že byste uzavřeli v budoucnu manželství, určujete příjmení dětí (které se narodí v manželství) dohodou. Děti mohou mít buď společné příjmení rodičů, nebo příjmení jednoho z nich.  Ve Vašem případě byste uzavírali manželství až po narození dítěte a děti narozené před uzavřením manželství mají  příjmení, které rodiče dohodnou pro své děti uzavřené v manželství. Tím by se fakticky zrušila rozdílná příjmení dětí.

    Rozdílná příjmení dětí je však i tak nutno zvážit.  Uvědomte si, že – ať sezdaní nebo nesezdaní – tvoříte rodinu a rozdílná příjmení děti by mohla mít negativní dopad i na psychiku dětí, na jejich vzájemný vztah, mohly by být pod tlakem okolí apod.

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •