SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Minulého roku v listopadu jsem se po 10 letech sešla s přítelem Danem. Jelikož pan Dan měl ženu s dětmi, ale již dlouhou dobu si nerozuměli, rozešli se podle jeho tvrzení a mezitím jsem já a pan Michal navázali intimnější vztah. V jeho bytě jsme strávili asi 14 dní i s jeho dětmi.

S panem Danem jsme se rozhodli, že budeme spolu bydlet, ale jelikož p. Dan ani já jsme nechtěli bydlet, tam kde žil se svou ženou, protože byt nebyl v nejlepším stavu, neměl zaplacený plyn na topení, neměl žádné peníze a je samá exekuce a dluhy, navrhnul mi, abych si půjčila peníze na naše společné bydlení (kauce, nájem, vybavení). V té době byl velký mráz, neměli zaplacenou elektřinu a hrozilo, že mu zastaví přívod proudu. Poprosil mě tedy, abych elektřinu vzala na sebe, než najdeme společné bydlení, o placení se postará.

Poté jsem musela odjet zpět do práce, protože mi skončila dovolená. Protože jsem v tu dobu bydlela asi 130 km daleko od pana Dana, přišlo mi to nejlepší řešení si půjčku vzít. Pan Dan slíbil, že mi peníze bude splácet, jakmile najde práci a nyní my bude splácet alespoň po 500,- až 1000,-. Pan Dan mi zavolal, že sehnal byt, tak se na něj půjde podívat a zamluvit ho. Mezitím jsme se dohodli, že si vezmu půjčku 60000,-, ať byt může co nejdříve zaplatit. Tak jsem také udělala, v lednu jsem si z banky půjčila 60000,- a poslala jsem se přes poštovní fax. Druhý den mi pan Dan volal, že nakonec je byt obsazený, že prý bude hledat jiný. Pan Dan si stěžoval, že má nějaké komplikace s finančním úřadem skrz peníze. Prý musí zaplatit  nějaké pokuty za jízdu autem bez řidičského průkazu. Má tam vysoký dluh asi 20000,-. Řekla jsem mu, ať to z těch peněz zaplatí, aby ty dluhy nenarůstaly a poté aspoň budeme mít čistý štít do našeho života. 

Pan Dan mi také navrhnul, že by potřeboval řidičský průkaz, protože je nezaměstnaný a bude se mu snadněji shánět práce s řidičským oprávněním. Prý může sehnat řidičský průkaz, ale bude ho to stát 20000,-, vysvětlil mi, že je to nějaký rychlokurz. Domluvili jsme se na tom, že je to dobrý nápad, jelikož je ŘP opravdu důležitý při hledání práce a tak nám mělo zbýt 20000,- alespoň na kauci bytu.

Od půjčky 60000,- uběhlo přibližně 14 dní. Mezitím si nastěhoval zpět ženu s dětmi po naší dohodě, protože neměli kam jít a já cítila velkou lítost. Už mi nevolal, tak jako dříve, prý byl nemocen, i  jeho děti a všichni měli teploty. Také prý byl v nemocnici, kvůli zánětu v hlavě (později jsem se dozvěděla, že to byla lež). Poté se pan Dan začal stranit.. Nakonec jsem za ním přijela. A jak jeho rodina, tak okolí mě přesvědčovalo, že mě pan Dan nikdy nemiloval, chtěl jen ode mě vytáhnout co nejvíce peněz, což se mu také podařilo. Blízké okolí p. Dana i p. Dan se mnou celou dobu psychicky manipulovali, že jsem nevěděla kde je pravda a kde lež. S p. Danem jsem jela na víkend k jeho rodičům, v sobotu se p. Dan dozvěděl, že děti, které jsou u jeho ženy doma, mají teploty, tak za nimi odjel a mě nechal u rodičů samotnou. Večer mi pak jeho rodiče řekli, ať Danovi nevěřím, že mě opravdu chtěl jen zneužít. Protože jsem na tom už opravdu nebyla psychicky dobře, rozhodla jsem se vše s Danem ukončit. Další dny Dan přijel a začali velké hádky, co je Pravda a co ne, nakonec rodiče chvílemi zapírali, co mi o svém synovi řekli, ale pak se přiznali. P. Dan odpřísahal, že o mě opravdu stojí, ale nemá mi to jak dokázat. Nakonec pak chtěl po mně ještě jednu půjčku. To už jsem ale věděla, že mě opravdu celou dobu zneužíval a od té doby byly všechny jeho výmluvy transparentní. 

Nakonec jsem zjistila, že se svou ženu nastěhoval zpět do bytu, kde bydleli a  údajně za mé půjčené peníze měl koupit jeho ženě zlato.   

Všechny důkazy jsou na jeho facebooku, na který mi dal přístupové heslo, na mém facebooku a skypu, na který mám také přístup. K dispozici mám také ústřižek od České pošty, že jsem přímo do rukou pana Dana odeslala 60000,-. Dále mám fakturu na 23000,- za propálenou elektřinu. Také mám přátele, kteří by mohli svědčit u soudu. Můj blízký přítel se mnou jel za p. Danem, aby mu domluvil skrz splátky, jelikož jsem od něho neviděla ani korunu. Protože se p. Dan bál, že mu v budoucnu můj přítel něco udělá, vše nahlásil na policii. Policie mi poté volala, že ví, že jsem p. Danovi půjčila peníze, ale že by bylo dobré si vše vyřidit mezi sebou. Bohužel pan Dan není ochoten nic řešit. Nyní mám problém tyto dluhy splácet, jelikož jsem na to sama. Zpětně musím uznat, že p. Dan má velice dobré manipulativní vlastnosti. Od lidí jsem slyšela, že nejsem sama, kdo p. Danovi půjčil peníze a nikdy je již neviděl.

Zajímalo by mě, zda má cenu tento případ hnát před soud a mám větší šanci vyhrát. Pokud ano, jak dále mohu postupovat?

 

ODPOVĚĎ:

Z Vašeho obsáhlého popisu se jeví jako velmi pravděpodobné, že jste se stala obětí podvodného jednání Vašeho bývalého přítele. Ten od Vás opakovaným uváděním klamavých a nepravdivých informací vylákal půjčku.

Podle § 209 trestního zákoníku kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

S ohledem na Vámi popisovaný skutkový děj se jeví jako pravděpodobné, že pan Dan od samotného počátku jednal cíleně a v podvodném úmyslu, který by bylo možno prokázat Vámi zmiňovanými důkazy (zprávy z facebooku, skypu, svědecké výpovědi apod.).

Doporučuji se proto obrátit na policii či z praktických důvodů raději okresní státní zastupitelství s písemným trestním oznámením, ve kterém popíšete skutkový děj obdobným způsobem jako v tomto Vašem dotazu. Požádejte zároveň, aby Vás policejní orgán vyrozuměl o provedených opatřeních podle § 158 odst. 2 trestního řádu. V rámci trestního řízení se můžete jako poškozená přihlásit s požadavkem na náhradu škody. Výhodu trestního řízení je v těchto případech (kromě možnosti potrestání pachatele) také skutečnost, že celé řízení probíhá ex officio (z moci úřední) a pozice poškozeného je tedy relativně jednodušší oproti civilnímu řízení zejména s ohledem na dokazování.

Druhou možností je domáhat se úhrady poskytnuté půjčky v běžném civilním řízení. Ani zde nevidím problém domoci se vrácení půjčky poskytnuté Vašemu bývalému příteli. Váš žalobní nárok budete však muset v plném rozsahu prokázat.

Povšiml jsem si, že v první větě Vašeho dotazu jste uvedla, že je tomu již 10 let („minulého roku v listopadu jsem se po 10 letech sešla s přítelem Danem“), co jste panu Danovi půjčku poskytla.

V takovém případě by však již trestnost podvodu zanikla v důsledku promlčení a s největší pravděpodobností by byla promlčena (a tudíž reálně nevymahatelná) i samotná Vaše pohledávka (zde by záleželo na konkrétním ujednání při poskytnutí půjčky).  

 

ODPOVĚĎ VYPRACOVAL: Mgr. Ing. Pavel Toufar                       www.AKTOUFAR.cz

 

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •