SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Kategorie: Premium SMS, telekomunikace, mobilní služby

Podvodníci si vybrali číslo mého syna s tarifem cca 120 kč /měsíc, a protože mám smlouvu významného zákazníka, nechal je t-mobile rejžovat, dokud jsem to nezjistil na výpise, škoda cca 13 000,- 5 x denně sms  za 79,-  , v mobilu žádná stopa a dle vyjádření syna nikde nic neodklikl. vadí mi přístup t-mobile , který mně nechal okrást a to že nemám žádné plnění.

Dobrý den,

psal jsem do T-mobile překvapivě v rychlosti 3 dnů reklamaci zamítl prý to prošetřili a SMS byly odeslány. V mobilu není žádná stopa. A co se týká ochrany spotřebitele, prý je majitel plně zodpovědný za svůj mobil. A perlička na závěr, kromě odeslaných Premium SMS existují i přijaté a ty zablokovat nejdou (ty odchozí jsem samozřejmě ihned zablokoval). Takže jediná ochrana je nastavení sms při překročení daného limitu (nastavíte si částku se kterou se chcete nedobrovolně rozloučit. Nyní shromažd'uji argumenty pro ukončení smlouvy s touto "skvělou" společností, protože prý tato krádež není důvod k odstoupení od smlouvy.

Na kontaktním telefonu 234 718 555 AGMO a.s. to nikdo nebere, poslal jsem jim tedy email:

 

Dobrý den,

jsem majitelem tel. Čísla … … ... , během minulých týdnů bylo údajně odesláno z mého čísla cca 150 SMS  po 79,- Kč. V telefonu není žádná stopa. T-mobile po mně požaduje cca 13 000,- což je škoda značná. Cítím se okraden vaší firmou, nemám žádné plnění a žádám o informaci co bylo obsahem těchto SMS. Na telefonní kontakt  234 718 555 nikdo nereaguje. Pokud z vaší strany neproběhne žádná odezva, podávám trestní oznámení pro neoprávněné obohacení.

 

Dobrý den,

Konečně vím, odkud vítr fouká. Tato hra se hraje na PC. Kam byli prosím odeslány potvrzení o úhradě?

Mobilní číslo … … … používá můj 11-letý syn a v tomto mobilu nebyla nalezená žádná odeslaná ani přijatá SMS o těchto parametrech. Hru SFG hraje syn na PC. Jakým způsobem bylo propojeno placení těchto služeb? Jak toto celé funguje?

Myslíte , že má operátor za povinnost informovat klienta, když u čísla s paušálem 120 kč/měsíc stoupne cena 79x  tedy o 790 %?

děkuji

 

Odpověd' společnosti AGMO a.s.:

Dobrý den,

společnost AGMO je technický agregátor zajišťující platební řešení pomocí Premium SMS pro poskytovatele služeb.

Z výpisu, který máme k dispozici, byl z Vámi uvedeného telefonního čísla … … … v období 27.4.2013 - 24.5.2013 několikrát (spíše mnohokrát) dobíjen kredit do internetové hry pomocí jednorázově vyžádaných Premium SMS. Pokaždé byla odeslána SMS zpráva ve tvaru SFG na tel. č. 9030979, na jejímž základě se vygenerovala odpověď s potvrzením o úhradě za vyžádanou službu ve tvaru Platba za (Mushrooms-79.00 CZK) byla úspěšně zpracována. Pro vice informaci navštivte prosím  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  nebo kontaktujte Playa Games. Na základě odeslaných požadavků byla tedy pokaždé získána zpoplatněná služba.

Naši infolinku 234718555 můžete kontaktovat každý všední den od 9,00 do 17,00 hodin.

S přáním hezkého dne

AGMO, a.s.

 

ODPOVĚĎ: 

V dané věci jste se stal zřejmě obětí v naší legislativě nedostatečně upravených Premium SMS. Premium SMS jsou SMS zprávy, u kterých se cena liší od běžné ceny účtované zákazníkovi mobilním operátorem. Jsou účtované tzv. prémiovou cenou, která se v Česku pohybuje v rozmezí od 2 do 99 Kč. Prostřednictvím Premium SMS bývají zcela bezproblémově hrazeny běžné služby jako např. jízdenky pro MHD. Často jsou však Premium SMS zneužívány pro různé formy pochybných podnikatelských aktivit. Problémem zde bývá zpravidla to, že jakékoliv odpovědnosti se zříká jak samotný operátor, tak i společnost zajišťující Premium SMS pro koncový subjekt, kterým bývá často zcela neprůhledná společnost se sídlem mimo Českou republiku.

 

Z Vašeho popisu vyplývá, že Váš syn si zřejmě prostřednictvím odeslaných Premium SMS dobíjel kredit do on-line hry na PC. Tento způsob plateb formou Premium SMS je v zásadě možný, zejména pokud šlo pouze o odchozí Premium SMS. Doporučuji prozkoumat webové stránky předmětné PC hry, na nichž by měl být uživatel informován o možnosti dobíjení kreditu formou Premium SMS. Poskytovatel služeb Premium SMS má vždy povinnost zajistit, aby řádně a pravdivě informoval zákazníky. Nepřípustné je uvádět v této souvislosti klamavé údaje, které by mohly zákazníka uvést v omyl, či opomíjet jiné důležité informace. Informace o mobilních platbách včetně kodexu služeb lze získat na webových stránkách asociace provozovatelů mobilních sítí http://www.platmobilem.cz

 

Pokud Vám byly účtovány i SMS příchozí, opět doporučuji prozkoumat a zjistit jakým způsobem k tomuto došlo. Podle okolností případu by dle mého názoru mohla být v případě zpoplatněných nevyžádaných Premium SMS založena trestní odpovědnost subjektu, v jehož prospěch byly Premium SMS provozovány (a event. i samotného provozovatele) za trestný čin podvodu podle § 209 TZ („Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán…“). Bude však vždy záležet na konkrétních okolnostech případu.

 

Pokud jde o vyúčtování služeb, standardním postupem, pokud Vám přišlo vyúčtování, ve kterém Vám byly účtovány tyto prémiové SMS, je toto vyúčtování reklamovat u Vašeho operátora, což jste, jak vyplývá ze zadání, správně učinil.

 

Pokud operátor nevyhověl Vaší reklamaci, lze se do 1 měsíce ode dne doručení vyřízení reklamace obrátit na Český telekomunikační úřad s tzv. námitkou proti vyřízení reklamace (za poplatek 200,- Kč).

 

Na adrese http://www.ctu.cz/cs/download/ochrana_spotrebitele/ochrana_spotrebitele_informace-ucastnici_cislo-9.pdf naleznete více informací o placených číslech a postupu ČTÚ v obdobných věcech. V rámci námitky lze u ČTÚ rovněž požádat o pozastavení splatnosti faktury vystavené operátorem, což lze ve Vašem případě jen doporučit.

 

ODPOVĚĎ VYPRACOVAL: Mgr. Ing. Pavel Toufar                       www.AKTOUFAR.cz

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •