SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Manžel podniká jako OSVČ. Já jsem u něj jako spolupracující osoba. Včera nastoupil k výkonu trestu za zpronevěru. Může dále běžet jeho podnikání že bych ho dále provozovala Já?

 

ODPOVĚĎ:

Odpověď na Vaši otázku do značné míry závisí na tom, zda se Váš manžel dopustil trestného činu zpronevěry v souvislosti s výkonem podnikání či nikoliv. Zároveň podotýkám, že pro další úvahu předpokládám, že se jedná o podnikání v režimu živnostenského zákona.
Podle § 6 odst. 1 písm. c) živnostenského zákona patří mezi všeobecné podmínky provozování živnosti bezúhonnost, přičemž za bezúhonnou ve smyslu tohoto ustanovení se nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání.
V případě, že by Váš manžel byl odsouzen pro trestný čin související s jeho dosavadním podnikáním, pak by živnostenský úřad podle 58 odst. 1 písm. a) živnostenského zákona zrušil živnostenské oprávnění Vašeho manžela z moci úřední a Vy byste tak nemohla pokračovat v jeho živnosti.
V opačném případě další trvání živnosti Vašeho manžela teoreticky možné je, s tím, že živnost bude vykonávána prostřednictvím Vás coby odpovědného zástupce ve smyslu § 11 živnostenského zákona.

 

ODPOVĚĎ VYPRACOVAL: Mgr. Ing. Pavel Toufar                       www.AKTOUFAR.cz 

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •