SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Kategorie: Obchodní smlouvy

Vloženo dne 16.10.2013: Mám připojené hodiny na plyn a jsem přihlášena k odběru plynu. Jde o byt 2 plus 1 v osobním vlastnictví. Před nějakou dobou jsem odpojila plynový sporák a nový nezapojila.

Společnost RWE tvrdí, že přesto musím platit miminální čtvrtletní sazbu 250,-- Kč. Za rok to tedy činí 1000,-- Kč a přeplatek mívám asi 186,- Kč. Přesto jde o částku ´/- 800,- Kč/rok. Nižší záloha prý není možná. Když jsem se ptala, co čtvrtletní částka obsahuje, bylo mi řečeno, že je v tom poplatek - rezervace odběru plynu plynovodem, respektive, že připojením sporáku mohu plyn okamžitě odebrat, a za to, že se platí. Má společnost RWE právo na takové paušály? O odpojení hodin jsem neuvažovala, protože jsem brala v úvahy částku na jejich zapojení. Přijde mi částka 800,-- Kč za rok vysoká, vzhledem k tomu, že spotřeba je nulová.

 

 

ODPOVĚĎ:

Zde se bohužel obávám, že dodavatel plynu, ve Vašem konkrétním případě společnost RWE, na paušální platby bez ohledu na faktickou spotřebu právo má. Při stanovení poplatku se vychází z toho, že podzemní zásobníky zemního plynu i vedení mají pouze omezenou kapacitu, kterou je potřeba rozplánovat.

Každé odběrné místo má při uzavření smlouvy rezervovaný určitý počet kilowatthodin. Proto platí, že i když nakonec během zúčtovacího období nevyužijete rezervovanou kapacitu, popř. neodeberete vůbec nic, stejně musíte uhradit dodavateli paušální měsíční poplatky.

Vhodným praktickým řešením může být volba alternativního dodavatele, který požaduje nejnižší pevné měsíční zálohy. Na internetu existují stránky, které nabízejí příslušná srovnání a doporučení.

 

ODPOVĚĎ VYPRACOVAL: Mgr. Ing. Pavel Toufar                       www.AKTOUFAR.cz

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •