SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Koupe bytu ve vlastnictví právnické osoby, na co si dát pozor

Kategorie: Vlastnictví, spoluvlastnictví

Vloženo dne 18.10.2013: Mam dotaz a prosbu o radu.Rozhodlinjsme se zakoupit byt v Ostrave, byt je v osobnim vlastnictvi pravnicke osoby.

Vloženo dne 16.10.2013: Dobrý den mám takoví problém ale zároveň jen otázku. Bývalí partner se nemůže smířit s tím že to mezi námi skončilo a vše co mi kdy koupil nebo dobil telefon chce vrátit, a vyhrožuje že mu stačí k tomu jen ty smsky co odemě má.

Rozvod s přítelem a rozdělení majetku

Kategorie: Vlastnictví, spoluvlastnictví

S přítelem jsme si vzali před 3 roky hypotéku 2, 6 mil na 25 let, splátky máme 14,5 tisíc do hypotéky máme zahrnutou zástavu na chalupu přítele otce. Firmou jsme si nechali postavit domek na klíč vybavení domu se platilo z části hypo.+ nějaké vybavení měl on a nějaké já. Baráček je psaný půl na něj a půl na mě, pozemek okolo baráku je psaný na mě, dostala jsem ho darovací smlouvou od svého otce vztah nám vyhořel a přestal klapat máme spolu 2 děti 5 let a 2,5 roku s tím mladším jsem na mateřské do 3 let jeho věku. Přítel vyhrožuje a vykřikuje že tu není níc mé že on vše platil a platí, vyhazuje mně z baráku, dělá naschvály, ponižuje, sprostě nadává, nadává že utrácím jeho peníze, kontroluje telefon, pc jestli náhodou někoho nemám, byla jsem před 9 měsíci na úkor jeho chování na přerušení těhotenství (dítě bylo jeho ale on si vzal do hlavy že někoho mám a že to není s ním) teď uvažuji o tom že od něj odejdu, ale baráčku se vzdát nechci nevím jaké mám  práva a nemám  peníze ani na právnickou radu  proto píši Vám děkuji moc za pochopení a jakoukoli odpověď

 

ODPOVĚĎ:

S ohledem na Vaše zadání si dovoluji předpokládat, že s Vaším přítelem nejste manželé a tudíž k majetku nabytému po dobu trvání Vašeho vztahu nevzniklo společné jmění manželů.

Pokud jde o dům, sama uvádíte, že jej máte s přítelem „na půl“. Tím je třeba rozumět podílové spoluvlastnictví ve smyslu § 137 an. občanského zákoníku. Jako spoluvlastnice ideální jedné poloviny domu se tedy podílíte na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví rovným dílem s Vaším přítelem. Právem vyplývajícím ze spoluvlastnictví k domu je nepochybně i právo tuto nemovitost užívat či o jejím využití rozhodovat, a to v míře odpovídající velikosti Vašeho spoluvlastnického podílu.

Pokud budete chtít Váš podíl na domě prodat, je to možné. Při prodeji spoluvlastnického podílu, mají spoluvlastníci podle § 140 občanského zákoníku předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké (§ 116, 117 OZ).

Nechcete-li nebo nemůžete Váš spoluvlastnický podíl prodat, lze se ve smyslu § 141 občanského zákoníku dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání (je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, musí být dohoda písemná). Vypořádání může mít v konkrétním případě tu podobu, že Vy nebo Váš přítem přenecháte příslušný podíl tomu druhému za dohodnutou kompenzaci.

Pokud nebudete moci dospět k dohodě, zbývá možnost podat návrh na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví soudu. Při vypořádání soud přihlédne k velikosti podílů a k účelnému využití věci. Není-li rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla být účelně využita. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů.

Ve Vašem případě máte nespornou výhodu v tom, že jste výlučnou vlastnicí přilehlého pozemku a Vaše postavení při vypořádání je tedy výrazně lepší, než postavení Vašeho přítele. Lze například předpokládat, že při soudním rozdělení spoluvlastnictví k domu by Vám soud dům přiřknul, pokud byste o to požádala. Také při vypořádání spoluvlastnictví dohodou s Vaším přítelem tím způsobem, že mu Váš podíl za úplatu přenecháte, bude nezbytné vyřešit vlastnictví k přilehlému pozemku. Pozemek buď zůstane ve Vašem vlastnictví, s tím, že mu umožníte právo průchodu (což však dobrovolně učinit nemusíte – přítel by se v takovém případě však mohl domáhat zřízení věcného břemene), nebo mu jej rovněž prodáte.

Pokud jde o ostatní věci, platí, že ty, které jste přinesla do domácnosti nebo koupila Vy, zůstávají pouze ve Vašem výlučném vlastnictví.

Zároveň dodávám, že pokud chování Vašeho přítele přesáhne únosnou míru (začne se vůči Vám chovat násilně), lze využít institutu vykázání ze společného obydlí policií a následného předběžného opatření. Soud o návrhu na předběžné opatření do 48 hodin a může násilné osobě uložit zejména, aby dočasně opustila byt nebo dům společně obývaný s ohroženou osobou, jakož i jeho bezprostřední okolí, nebo do něj nevstupovala a aby se zdržela setkávání s ohroženou osobou a navazování kontaktů s ní. Toto předběžné opatření soudu trvá jeden měsíc od jeho vykonatelnosti. Takový návrh může ohrožená osoba podat, aniž by mu předcházelo vykázání, které provedla policie. Může jej však podat i v době, kdy platí vykázání provedené policií (v tomto případě se desetidenní lhůta platnosti prodlouží do doby, než civilní soud rozhodne o předběžném opatření).

 

 

ODPOVĚĎ VYPRACOVAL: Mgr. Ing. Pavel Toufar                       www.AKTOUFAR.cz

 

Mám 1/10 domu a chtěla bych se ze svého majetku vyplatit

Kategorie: Vlastnictví, spoluvlastnictví

Mám v majetku 1/10 domu, který jsem zdědila. Bohužel většinový majitel mi neumožňuje přístup ke svému majetku (klíče nemám). Jak se mohu bránit? Popřípadě jak postupovat, kdybych chtěla ze svého majetku vyplatit?

Neoprávněné využívání pozemku k podnikání

Kategorie: Vlastnictví, spoluvlastnictví

Potřebuji poradit, vlastním pozemek o rozměru 700m2, jedná se o stavební místo. Pozemek rozděluje pozemky jednoho zahradnictví, které má pozemky na obou stranách vedle mého pozemku. Zjistil jsem, že zahradnictví využívá můj pozemek k podnikání bez povolení a má na něm svoje věci dokonce i zasázené stromky atd.

Bratr je vlastníkem bytu v osobním vlastnictví, nyní je 12 dní nezvěstný, rád se napije. Jak postupovat, aby nemohl byt někomu bez podkladů o vlastnictví prodat, nebo podepsat směnku?

Darované peníze na nábytek a nároky exmanžela

Kategorie: Vlastnictví, spoluvlastnictví

Dcera je po rozvodu rok a dva nežije s exmanželem. Darovali jsme jí malou finanční částku na kupy nábytku, chtěla bychom vědět jak napsat darovací smlouvu, aby si exmanžel nedělal nárok na majetek SJM. I v případě exekuce kdyby manžel udělal dluhy o kterých by ona nevěděla.

Bratr dostal od babičky a dědy dům s darovací smlouvou s tím, že babička s dědou zde v klidu dožijí.

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •