SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Bydlíme v podnájmu platíme 12 000 Kč včetně poplatků. Teď přišlo roční vyúčtování za byt kde vznikl přeplatek. Tak se chci zeptat komu tento přeplatek náleží jestli nám, a nebo majiteli bytu.

Já si myslím že nám, když řádně platíme poplatky, ale majitel mi to nechce vyplatit a vyhrožuje, že nám nechá snížit zálohy a stále budeme platit těch dvanáct tisíc. Ve smlouvě máme sepsáno, že přeplatky a nedoplatky si vzájemně vyplatíme.  Tak vás prosím co s tím.

 

ODPOVĚĎ:

Z Vašeho dotazu je zřejmé, že máte uzavřenou nájemní smlouvu o pronájmu bytu, ve které máte sjednáno smluvní nájemné a konkrétní zálohy na služby spojené s užíváním předmětného bytu. ( např. záloha na dodávku studené a teplé vody, záloha na dodávku tepla záloha na spotřebu elektřiny společných prostor domu, úklid v domě apod.). Předpokládám, že máte sjednány měsíční zálohy v konkrétní výši za danou službu. Měsíční nájemné včetně záloh spojených s užíváním bytu činí 12000,- Kč.  Pokud máte takto sjednanou nájemní smlouvu, je Vám pronajímatel povinen dle příslušných ustanovení občanského zákoníku zálohy jednou ročně vyúčtovat dle vyhlášky č. 372/2001 Sb. v platném znění. Vyúčtovaný nedoplatek nebo přeplatek je splatný do 7 měsíců po uplynutí zúčtovacího období ( tj. do 31.7.) Pokud je uplatněna reklamace ve lhůtě 21 kalendářních dnů od doručení vyúčtování, které pronajímatel uzná, je konečný nedoplatek nebo přeplatek splatný do 8 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období (tj. do 31.8.) Zúčtovacím období je kalendářní rok od 1.1. do 31.12..

Na základě vyúčtovaných služeb má pronajímatel právo upravit měsíční zálohy. Tuto skutečnost je Vám povinen písemně oznámit na tzv. změnovém či evidenčním listě. 
V případě, že Vám pronajímatel vyúčtovaný přeplatek nevyplatí, můžete uplatnit svůj nárok prostřednictvím soudu. 

 

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •