SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Chtěla bych se zeptat, kdo bude dědit, kdyby se s přítelem něco stalo. Žiji s přítelem v jeho domě již 12 let a taky tak dlouho tu mám trvalé bydliště. Přítel nemá rodiče, sourozence ani žádné děti. Má jen 1 tetu a 2 sestřenice, s kterými se ale nestýká, a ani ony ho nenavštěvují. Jsou spolu v rozhádaném stavu. 

 

ODPOVĚĎ:

Dědickými tituly, na základě kterých lze dědit dle občanského zákoníku, je závěť a zákon. Pokud Váš přítel pro případ  úmrtí  zanechá závěť  a v závěti Vás  ustanoví  jediným dědicem, budete dědit Vy. Pokud závěť nezanechá budou zákonnými dědici teta a sestřenice. To, že jsou v rozhádaném stavu bohužel nic nemění na tom, že jsou tito příbuzní dědici ze zákona. Ve Vašem případě můžete řešit svou situaci tak, že  Vám může přítel darovat svou nemovitost nebo aspoň spoluvlastnický podíl na nemovitosti, nebo může sepsat závěť ve formě notářského zápisu ( u notáře) nebo vlastnoruční.

Jen upozorňuji, že současná právní úprava dědění je platná jen do konce roku 2013 neboť od 1.1.2014 bude platit nový občanský zákoník. Nicméně to nic nemění na tom, že můžete vyřešit svoji situaci výše uvedeným způsobem již nyní.

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •