A zajímá mě pokud opravdu musím platit splátkový kalendář? Přece mohu odstoupit od smlouvy pokud nemám zájem o službu? Musím ale nyní platit splátky?

 

 

ODPOVĚĎ:

Váš dotaz týkající se nutnosti platit splátkový kalendář v souvislosti s nárokem na úhradu dlužné částky uplatněným inkasní společností zastupující společnost Holmes Place Czech Republic, s.r.o.

Z Vašeho zadání bohužel vůbec nevyplývá, z jakého titulu měla předmětná dlužná částka vzniknout. Dovoluji si však předpokládat, že se jedná o dlužné členské poplatky za členství v klubu Holmes Place.

Obchodní podmínky této společnosti jsou totiž nastaveny tak, že v souladu s čl. II.3 předmětných OP se původní smlouva na dobu určitou transformuje po uplynutí sjednané doby na smlouvu na dobu neurčitou, pokud výslovně neinformujete poskytovatele služby, že na ukončení smlouvy trváte. Smlouvu na dobu neurčitou lze pak následně vypovědět s tříměsíční výpovědní lhůtou.

Dovoluji si tedy předpokládat, že jste na toto ustanovení pozapomněla, přičemž Vám ze stále trvajícího smluvního vztahu „nabíhaly“ dále pravidelné měsíční platby za členství, aniž byste členství v klubu fakticky využívala (což však nic nemění na povinnosti platit členské poplatky).

Pokud jste podepsala uznání dluhu (včetně splátkového kalendáře), které Vám bylo předloženo inkasní společností zastupující věřitele, založila jste tím ve smyslu § 558 občanského zákoníku vyvratitelnou právní domněnku, že předmětný dluh v době podpisu uznání dluhu trval.

V případném soudním sporu by tak bylo na Vás jako na dlužníkovi, abyste prokázala opak, tj. zpochybnila pravost nebo výši předmětné pohledávky, což může být v praxi obtížné.

Pokud je však pohledávka uplatněná ze strany společnosti Holmes Place Czech Republic jako celek neoprávněná, např. proto, že jste smlouvu již dříve vypověděla a pravidelné měsíční platby za členství Vám tudíž byly účtovány neoprávněně, pak podepsané uznání dluhu a splátkový kalendář neznamená automaticky neúspěch ve sporu, pokud shora uvedené skutečnosti prokážete. V opačném případě budete zřejmě nucena plnit podepsaný splátkový kalendář.

 

ODPOVĚĎ VYPRACOVAL: Mgr. Ing. Pavel Toufar                       www.AKTOUFAR.cz 

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit